خدمات کنسولگری ایران در استانبول

ترکیه با جاذبه های توریستی فراوان ، یکی از نزدیک ترین کشورهای همسایه ایران ، هم از لحاظ تجاری و هم از لحاظ توریستی جزء کشورهایی است که توجه ایرانیان را به خود جلب کرده است. سفارت ایران در پایتخت این کشور یعنی در آنکارا قرار دارد ولی به دلیل اهمیت کلان شهر استانبول، سفارت ایران تصمیم گرفته برای شهروندان ایرانی مقیم و این شهر و اطراف آن یک سرکنسولگری در این شهر ایجاد نماید.

خدمات کنسولگری ایران در استانبول شامل خدمات ذیل می باشد:

امور سجلی و شناسنامه که شامل موارد ذیل می گردد:

 • صدور شناسنامه

برای کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی بوده و در خارج از کشور متولد شده اند می توان براساس بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی شناسنامه ایرانی درخواست نمود. لذا از والدین محترم تقاضا می شود در اولین فرصت با ارائه مدارک مورد نیاز جهت صدور شناسنامه برای فرزند خود پس از ثبت درخواست در سامانه میخک و دریافت کدرهگیری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران  (کنسولگری ایران در استانبول) در خارج از کشور مراجعه نمایند.

 • ازدواج

واقعه ازدواج افراد دارای تابعیت ایرانی با یک فرد دارای تابعیت ایرانی و یا افراد خارجی بنا به درخواست آنان و با ارائه مدارک مورد نیاز این درخواست در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ثبت می گردد.

 • طلاق

واقعه طلاق ایرانیانی که ازدواجشان در شناسنامه آنها درج شده است، بنا به درخواست آنان و با ارائه مدارک مورد نیاز این درخواست در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ثبت می گردد.

 • فوت

نزدیکان متوفی می توانند باستناد ماده ۲۲ قانون ثبت احوال با دردست داشتن مدارک مربوط به این درخواست به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور(کنسولگری ایران در استانبول) مراجعه و نسبت به ثبت رسمی فوت اقدام نمایند.

 

امور دانشجویی:

 • تشکیل پرونده تحصیلی

کلیه دانش آموختگان خارج از کشور اعم از دانش آموزان و دانشجویان‌در هر مقطع تحصیلی، پیش از تایید مدارک تحصیلی خود نیازمند تشکیل پرونده تحصیلی و تعیین وضعیت آن توسط وزارتخانه مربوطه و اعلام آن توسط نمایندگی می باشند.

 • معافیت تحصیلی

دانشجویان مشمول نظام وظیفه در خارج از کشور پس از تشکیل پرونده تحصیلی درسامانه تاک و مراجعه به نمایندگی با ارائه اصل مدارک بارگذاری شده و اطمینان از ارسال مدارک از طریق سامانه به وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، باید موضوع معافیت تحصیلی خود را از طریق بستگان در تهران به تناسب رشته تحصیلی با مراجعه به وزارت مربوطه و نظام وظیقه پیگیری نمایند تا نتیجه در سامانه تاک اعمال و امکان استفاده آنان از تسهیلات دانشجویی در نمایندگی فراهم گردد.

 • درج مهر اجازه خروج

دانشجویان مقیم خارج از کشور که مراحل تشکیل، تکمیل و تائید پرونده تحصیلی آنان در سامانه تاک انجام شده و یا دارای مجوز استفاده از تسهیلات غیر ارزی می باشند در گذرنامه آنان مهر سالیانه اجازه خروج دانشجویی برای سه بار و به مدت مجموعا چهار ماه در هر سال تحصیلی درج می گردد.

 

امور گذرنامه

 • صدور یا تعویض گذرنامه

کلیه هموطنان مقیم خارج از کشور که فاقد گذرنامه هستند، اعتبار گذرنامه آنان پایان یافته است، حداقل یکسال از اعتبار آن باقی مانده است و یا نیاز به تعویض گذرنامه دارند می توانند با ثبت نام در سامانه میخک و ارائه مدارک مورد نیاز درخواست صدور گذرنامه بنمایند و با مراجعه به نمایندگی اقدام به دریافت گذرنامه خود نمایند.

 • درخواست تغییر محل اقامت

افرادی که خارج از کشور زندگی می کنند و دارای اقامت معتبر و یا گذرنامه خارجی هستند تا زمانی که تقاضای تغییر محل اقامت از ایران به کشور محل اقامت را نداده اند، محل اقامت آنها ایران تلقی می‌شود. متقاضیان می توانند بعد از ثبت نام در سامانه میخک همزمان با درخواست صدور گذرنامه جدید، تقاضای تغییر محل اقامت خود را نیز ارائه نمایند.

 • درخواست برگ عبور

ایرانیانی که درخواست مراجعت به کشور دارند و فاقد گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه باشند و یا اینکه مدت اعتبار آن اسناد منقضی شده باشد، به شرط آنکه تابعیت ایرانی آنها مسلم باشد، می توانند از طریق ثبت نام در سامانه میخک نسبت به ارائه درخواست برگ عبور جهت مراجعت به کشور اقدام نمایند.

 

امور اسناد

 • وکالتنامه

کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور که نیازمند صدور وکالتنامه، تصدیق امضا، اجازه خروج همسر و‌فرزندان و مواردی از این دست می باشند، پس از ثبت درخواست در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری، با مراجعه به نمایندگی منتخب خود و تکمیل مراحل صدور در نمایندگی، می توانند وکالتنامه یا تصدیق امضای صادر شده در نمایندگی را در محل نمایندگی و یا به درخواست خود در ایران دریافت نمایند.

 • گواهی امضا

دارندگان اسناد تجاری و غیر تجاری اعم از قرار دادها، گواهی سلامت، بارنامه، توافقات و… که مهر و امضای مقام محلی صادر کننده نیازمند تایید توسط وزارت خارجه می باشد، می توانند بصورت حضوری (شخصا یا نماینده) و یا با ارسال مدارک از طریق پست نسبت به اعلام درخواست تایید مستندات در نمایندگی اقدام نمایند.

 • تایید مدارک پزشکی

افرادی که جهت درمان به خارج از کشور مراجعت می نمایند، می توانند کلیه مدارک پزشکی و هزینه های پرداخت شده را جهت ارائه به وزارت بهداشت و یا سایر مراکز مورد نیاز در داخل کشور، از طریق بارگذاری بر روی سامانه میخک و حضور در نمایندگی به تایید برسانند.

یکی دیگر از مسائلی که ایرانیان مقیم در شهرهای نزدیک استانبول باید به آن توجه کنند این است که کدام شهرها می توانند به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کنند. از جمله شهرهایی که شهروندان ایرانی مقیم در آنها می توانند به این کنسولگری مراجعه کنند : آدانا، آنتالیا، آیدین، بالیک اسیر، بیلجیک، بورسا، چاناککاله، ادیرنه، کیریککاله، کوجا ائلی، استانبول، ایزمیر، مانیسا، موغلان، ساکاریا و اوشاک.

علاوه بر شهروندان ایرانی که در این شهرها زندگی و کار می کنند و می توانند به  کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کنند، همچنین اتباع خارجی که قصد سفر به ایران را دارند، برای دریافت ویزای ایران می توانند به این کنسولگری مراجعه کنند.

سایت صاحبیندن،  شما را قدم به قدم همراهی می کند. این سایت مرجع کاملی برای امور مهم زندگی شما در استانبول است. جهت مشاوره و هماهنگی با مشاورین ما تماس حاصل فرمائید.

همراه شماییم. +۹۰۵۴۲۵۲۰۶۲۰۱۳۹۱

ساعات کاری: ۹ صبح تا ۱۸ (یکشنبه تعطیل)

در ساعت غیرکاری کاری میتوانید به واتس آپ پیام دهید.

 

 

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  سلام!

  برای برقراری تماس در واتس اپ، یکی از پشتیبان های زیر را انتخاب کنید و یا به info@sahibindan.net ایمیل بفرستید.

  × سؤالی دارید؟ با ما گفتگو کنید